Used 2016 Forest River RV Salem Cruise Lite 261BHXL Travel Trailer
Inside the Salem Cruise Lite 261BHXL travel trailer you will find a rear bunk house, and a rear bathroom.
To the right of the entrance you will find a front bedroom with a queen bed and wardrobes on either side of the bed, and a shelf above the bed.
The main living area has a sofa, and on one side a dinette with TV hook-up above the dinette. The opposite side of the trailer offers a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
In the rear you will find a double bed with a single bunk above the double bed. You will also find a rear wardrobe.
Just outside of the bathroom there is a sink and medicine cabinet. The bathroom offers a shower/tub, and a toilet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage. You can even choose an optional outside kitchen, and much more.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $3,293
Sale Price: $10,995
Stock# 38950A
Exterior Color: WHITE / ALUMINUM
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 7 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | WHITE / ALUMINUM |
| Hitch Weight | 434 lbs |
| Dry Weight | 4352 lbs |
| Cargo Capacity | 3082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TSMB21G7408502 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


