Used 2016 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 337BAR Best Priced Fifth Wheel
Certified USED !
Super Sale Priced is a Finance here price, please call if you want to pay by certified check.
--Double Bed
--we will install a new Theater Seat (current one is in rough condition)
--50 AMP Power Connection
--Fireplace
--TV
--Large Pantry
--Great Condition....it's a CERTIFIED PRE-OWNED UNIT!
Our Best Price is $39,999 + $499 admin fee + 15% tax
or
$282 bi-weekly, tax included with 0 $ down
or
$252 bi-weekly, tax included with $5,000 down
or
$238 bi-weekly, tax included with $7,318 down
Based on a 9 year loan or 108 months
The Salem Hemisphere Lite 337BAR fifth wheel by Forest River features triple slides and a kitchen island.
As you enter the fifth wheel, to the left there is a slide with a free-standing table and theater seating. Along the rear wall you can relax on the tri-fold sofa. There are end tables on either side of the sofa. There is another slide on the road side of the fifth wheel which has a curio, entertainment center, pantry, and refrigerator. Next to the slide there are shelves and a three burner range. You are sure to enjoy the convenience of the kitchen island which also has a double kitchen sink.
At the top of the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, linen cabinet, residential tub with seat, sink and medicine cabinet.
The front bedroom has a slide with a king bed and corner shelf. Across from the bed there is a large dresser and next to the dresser you will find a front wardrobe with a shelf.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets throughout the fifth wheel as well as the large pass thru storage area, plus so much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $5,896
Sale Price: $39,999
Stock# 5474A
Interior Color: Amaretto, Sterling
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Amaretto, Sterling |
| Hitch Weight | 1990 lbs |
| Dry Weight | 10069 lbs |
| Cargo Capacity | 2321 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4FSBK29GU079180 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


