Used 2016 Heartland North Trail 27BHDS King Travel Trailer
COMING SOON!This Heartland RV North Trail King slide travel trailer will provide a "double" fun adventure anywhere you stop. From the double size bunk beds, dual slides, dual entry, double sink in the kitchen island, and an inside and outside kitchen, let this model 27BHDS provide you many features times two!
Step inside the main entry and see just how easy camping with your family will be. The open concept kitchen and living space features dual slides opposite one another for maximum space. There is a center kitchen island with double sink for convenient food prep and cleanup. There is also a swivel TV box entertainment center for living room and bedroom viewing for your enjoyment.
Along the curb side is a slide out refrigerator, three burner range, and counter space with overhead storage and more. The slide opposite features a booth dinette for meal time comfort, and a sofa with overhead cabinet for additional seating and storage.
The front bedroom features a comfy queen size bed with nightstands and wardrobes on either side of the bed, and overhead storage as well.
In the rear of the unit you will find a complete bath with a private entry door from the outside. There is a tub/shower, toilet and sink.
The opposite rear corner features double bed bunks and storage at the foot of the bed.
There is also an outdoor kitchen which is the perfect feature for those who enjoy dining and cooking outside. Enjoy a convenient sink, refrigerator, and slide cook top, plus more!
This North Trail travel trailer is also available in a Caliber Edition.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 7414
Interior Color: Quartz, Royale, Windsor
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Quartz, Royale, Windsor |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 6674 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


