Used 2016 Newmar Ventana 4369 Motor Home Class A - Diesel
The Ventana 4369 class A diesel motor home by Newmar offers triple slides, a bath and a half, a buffet dinette, plus much more!
As you enter the motor home to the left, there is a slide with a jack-knife sofa, LED TV on a power lift, counter space, pull-out cabinet, three burner range, and double kitchen sink.
You will love the space that the full wall slide provides in the living/kitchen space as well as the bedroom. There is an 87" side hide-a-bed sofa, hide-a-leaf dinette buffet, refrigerator, pantry, dual wardrobes, bedroom TV, and chest of drawers.
The half bath is on the left side before you slide open the bedroom door. There is a toilet, sink, linen cabinet, plus additional storage for your toiletries and things.
Inside the walk-thru bedroom you will find a king bed slide on the opposite side as the full wall slide. The rear master bath is quite spacious and has a two sink vanity, adjustable shelves, wardrobe with doors, linen cabinet, toilet, 40" x 32" shower, medicine cabinet, plus an additional wardrobe or choose a washer and dryer instead.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home to place all your items for your next trip, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $15,001
Sale Price: $159,999
Stock# 24187
Chassis: Freightliner
Interior Color: FUNCTION CHECK
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | FUNCTION CHECK |
| GVWR | 44000 lbs |
| Dry Weight | 35000 lbs |
| Cargo Capacity | 9000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISL 400 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZFCHCY0GCHN1642 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


