Used 2016 Northwood Nash 23D Travel Trailer
A single slide out makes this Nash travel trailer feel spacious. Model 23D offers a rear full bath plus everything you need to enjoy spending time away form home.
Enter and find a queen bed in front with dual beside wardrobes, plus an overhead cabinet the entire width of the trailer. You can choose the Sit & Sleep option where the end of the queen bed can become a couch during the day for more seating.
Straight in from the door find a slide out u-shaped dinette which creates more walking around space, plus provides ample seating during mealtime as well.
The kitchen is to the left of the door and features an angled counter area with double sink, a three burner range, food pantry, and overhead storage for dishes and things. The refrigerator is opposite along the road side wall next to the dinette slide out. You can also add an optional TV next to the refrigerator if you like.
The very rear of this Nash unit features a complete bathroom with tub/shower, toilet, vanity with sink, and wardrobe, plus so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $2,009
Sale Price: $16,986
Stock# 101949
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5310 lbs |
| Cargo Capacity | 1690 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4M11D2322G0144419 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


