Used 2017 American Coach Revolution REV Motor Home Class A - Diesel
Step inside and take a look back and see that everything you need is at your fingertips. There is a slide out hide-a-bed sofa with air mattress, and a dining table just behind the front passenger seat. Opposite the start of the full driver side slide features an L-shaped expandable jackknife sofa, the kitchen appliances, a washer and dryer, and the master bedroom dresser with a 32" LED TV which ends the slide.
Just off the dining table slide you will find a 50" LED TV with electric fireplace below. There is a second TV in this area opposite this one which is a 32" LED TV above the cab seats.
You will enjoy cooking in this Revolution kitchen which contains an expandable counter, a two burner induction cook-top, a dishwasher, and residential refrigerator with ice maker. There are also plenty of storage cabinets for dishes and dry goods that include adjustable shelving.
Mid-coach enjoy the convenience of a half bath including a toilet and vanity with sink. Opposite a washer/dryer so you can return home without a pile of dirty laundry to do. Being able to keep clean clothing and linens on board makes it that much easier to just pick up and go!
Through the sliding doors just beyond the half bath you will find a spacious master bedroom and private on suite bath. The bedroom features a slide out king size bed with memory foam for a great night's sleep. There are dual nightstands, plus added storage in the dresser opposite for your things.
Another set of sliding doors leads into the rear master bath. Here enjoy a shower with a bench seat, a toilet, and vanity with sink and medicine cabinet, plus a large wardrobe for all of your clothing storage, and more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $30,007
Sale Price: $219,988
Stock# K305B
Chassis: Freightliner XCM
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 295/80R 22.5" Michelin Radial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Chassis | Freightliner XCM |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 302 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with ice maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight Front | 14600 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 10000 lbs |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV, Front 32" LED HDTV, BR 32" LED HDTV, Ext. 42" LED |
| Awning Info | electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 59600 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4UZFCGCY4HCJB8811 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


