Used 2017 Breckenridge Lakeview 41ETS Destination Trailer
For your home away from home, choose this triple slide, front living area destination trailer!
As you enter the main entrance of the Breckenridge Lakeview 41ETS you will find a nice open living and kitchen area is to your right. Along one side there is a slide with a refrigerator, four burner range, and TV. In the middle of the kitchen the island has a double kitchen sink, and extra counter space which comes in handy for meal prep. With pantry space along one side of the kitchen you will find plenty of storage for your food items. Straight in from the patio door is a convenient coat rack.
Along the front of the trailer there is a sofa and end tables on either side of the sofa. Adjacent to the sofa you will find one more slide with theater seats and a free-standing table and chairs.
The bathroom has a sink, medicine cabinet, storage cabinet which is a great place for towels or toiletries, shower, and toilet.
In the rear bedroom there is a slide with a bed. Along the rear wall of the room you will find a large closet and in the corner there it is washer/dryer prepped. Across from the bed there is a set of drawers. The bedroom also has a private entrance door which leads you outside, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# HE330524
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 12 ft 9 in |
| Ext Height | 8 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 2002 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 11614 lbs |
| Cargo Capacity | 1386 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 111 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 5SFZB412XHE330524 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


