Used 2017 CrossRoads RV Zinger Z1 Series ZR280RK Travel Trailer
Enjoy camping in this Zinger Z1 Series travel trailer featuring a large single slide, and a rear kitchen layout, plus so much more!
Step inside model ZR280RK and notice right away the convenient location of the complete bath almost directly opposite the entry. Inside the bath there is a large linen cabinet, an angled shower, a corner vanity with sink and overhead medicine cabinet, plus a toilet.
As you step out of the bathroom the door at the head of the hall on your left leads into the front master bedroom. Here you can rest easy on the queen size bed provided, and store your clothing and personal belongings in the bedside closets, plus in the overhead cabinets too.
To the left of the main entry door you will find a comfortable relaxing space when inside. There are two lounge chairs with an end table between to your immediate left, and a slide out sofa with storage above along with a 42" booth dinette opposite. The slide out provides added foot traffic space to move around, and each seating area can accommodate an overnight guest if needed. There is even a nearby entertainment center for you to enjoy.
The very rear of this CrossRoads Zinger Z1 Series model is where you can whip up your favorite dishes while camping. There is a large u-shaped counter with a double sink along the curb side wall. There is also plenty of overhead cabinetry for all of your daily dishes and other kitchen equipment to be stored. Along the rear wall find a three burner range with overhead microwave oven, a refrigerator, and pantry for all of your dry and canned goods, plus so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $1,650
Sale Price: $12,345
Stock# 19555A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 808 lbs |
| GVWR | 9610 lbs |
| Dry Weight | 6570 lbs |
| Cargo Capacity | 3040 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5762 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4V0TC2824HJ012038 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


