Used 2017 Forest River RV Forester 2301 Ford Motor Home Class C
A Ford chassis carries the Forester 2301 class C motorhome and features a rear private queen bedroom. There are overhead cabinets along the head and one side of the bed as well as two shelves with cup holders at the head of the bed.
The bathroom features a private area has a toilet and a shower. Just outside the bath, within the bedroom, you will find a vanity sink, medicine cabinet and a large wardrobe. There is a mount for an optional TV at the foot of the bed.
The kitchen features a refrigerator, three burner range with overhead microwave, single galley sink with overhead cabinets and a flip down counter extension. A u-dinette, or you can choose an optional booth dinette, with overhead cabinets is located opposite the kitchen.
The area over the cab has a 60" x 80" bunk or you may choose an optional 42" TV with built in storage cabinets, and more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $3,602
Sale Price: $44,393
Stock# 28215RA
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 9950 lbs |
| Cargo Capacity | 2550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 8585 |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 61 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab LED TV, Bedroom, Optional TV |
| Awning Info | 15'6" |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FS0HDC42710 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


