Used 2017 Forest River RV Forester LE 2251SLE Ford Motor Home Class C
The Forester LE 2251SLE Ford motor home by Forest River features a single slide.
As you enter the motor home, to the left there is a flip-up counter, sink, three burner range, microwave and refrigerator. The opposite side of the motor home has a dinette, pantry, and wardrobe.
In the bedroom you will find a queen bed slide out, nightstand, and overhead cabinet. Across from the bed there is an optional TV along the wall.
Also located in the rear of the motor home is the bathroom. Inside find a shower and toilet. Just outside of the bathroom area there is a sink and medicine cabinet.
Above the cab you will find a 60" x 80" bunk, storage, and a LED TV near the entry door, and more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $8,000
Sale Price: $64,990
Stock# 90641
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14520 lbs |
| Dry Weight | 9660 lbs |
| Cargo Capacity | 2840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 9875 |
| Engine | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 32 cu. ft. |
| TV Info | Living Room LED TV, Optional Bedroom TV |
| Awning Info | 14' |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FS8HDC39182 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


