Used 2017 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2109S Travel Trailer
SOLD!!
A front bedroom for the owners, a slide out sofa with table for meal time and extra sleeping space, plus a rear bath for convenience makes this Rockwood Mini Lite 2109S travel trailer something to talk about!
As you enter to your left you will find a wardrobe, and refrigerator.
The rear corner bathroom has a toilet, linen storage, radius shower, and a sink with overhead medicine cabinet.
You can relax or dine at the sofa slide out along the road side wall. There is a 55" x 18" table and cup holders for convenience as well. The opposite side of the travel trailer has a counter space, double kitchen sink, three burner range, microwave, and a countertop extension. You will also find an entertainment center for your inside enjoyment.
In the front, you can sleep on a queen bed with dual wardrobes and nightstands.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as an exterior pass thru storage.
Outdoors enjoy the 14' awning, all of the exterior storage areas, and grilling out just got a whole lot easier and fun with the gas grill provided. You can also choose to add an optional rear ladder, plus more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 4972
Exterior Color: White, Oyster
Interior Color: Jasper, Sterling, Winston
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Jasper, Sterling, Winston |
| Exterior Color | White, Oyster |
| Hitch Weight | 415 lbs |
| Dry Weight | 4164 lbs |
| Cargo Capacity | 1561 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4x4trlw29hd414972 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


