Used 2017 Forest River RV Sierra 379FLOK Fifth Wheel
COUNT'EM FOLKS 6 SLIDES, IT'S AS BIG AS A HOUSE INSIDE!!!
SIX slide outs, a front living area, and plenty of room to entertain a few guests, are just a few of the features that you will find on the 379FLOK Sierra fifth wheel by Forest River.
As you enter this model, you will be in the the spacious kitchen area. Here you will find dual opposing slide outs. Along the road side the slide out features a refrigerator, a three burner range, an overhead cabinet, and a pantry. Along the door side the slide has a free-standing table with four chairs. Enjoy all of the counter space throughout this area, plus there is a double sink located at the island.
Step up to the front living area. Here you will find a set of theater seats, plus there are dual opposing slide outs and each slide features a tri-fold hide-a-bed sofa. Along the front wall there is an entertainment center with a fireplace below.
Heading toward the rear of this model, the bathroom is on the right. In the bathroom there is a toilet, a closet that has been prepped for a washer and dryer, a walk-in shower with a seat, and a sink with a medicine cabinet. Across from the bathroom there is an entry door.
In the rear bedroom enjoy a good night's rest on the queen bed slide out. Across from the bed there is a chest of drawers and cabinets, and along the rear wall you will find a dresser with drawers below and two wardrobes.
For the chef in the family, you will appreciate the outdoor kitchen. Here there is a refrigerator, microwave, and a sink, plus an overhead cabinet. Now you can spend more time outdoors with your family. Outside also enjoy the 20' awning, plus the large pass through storage cabinet, and more!
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $29,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped), water, and LP systems, all of which function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout, please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and a down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank. Everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $3,000
Sale Price: $29,900
Stock# 8376
Interior Color: Merlot, Pebble, Beachwood, Mink
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 42 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Interior Color | Merlot, Pebble, Beachwood, Mink |
| Hitch Weight | 2495 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12819 lbs |
| Cargo Capacity | 2681 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 134 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless |
| Refrigerator Size | 9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FSEP23HJ043868 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


