Used 2017 Forest River RV Vengeance 422V12-6 Toy Hauler Fifth Wheel
Two Full Baths, Dual Entry Doors, Washer/Dryer Prep, & Front Private Bedroom!Two full baths, a garage area for your toys, and comfortable living space for you and your friends can be found in this Forest River Vengeance toy hauler fifth wheel model 422V12-6. You will surely love the triple slides for added roominess, the private front bedroom, and dual entry doors when enjoying any adventure away from home.
Step inside the rear garage area using the side man door or 8' rear ramp door. The ramp door makes loading a cinch, and inside you will find plenty of floor space for your favorite toys. At the front of the garage area you will see a space that has been prepped for a washer/dryer and a TV if you choose to add either. Add the optional Happijack Electric bed with bottom sofa/bed combo for added seating and sleeping space once the toys are removed.
At the head of the garage area you will find quick access to a full walk-through bath that includes an angled shower, toilet, and vanity with sink, plus overhead medicine cabinet. Linen storage can be found above the toilet.
Beyond the bathroom coming in from the garage you will enter the main living area featuring dual slides. You can also access this space from the main side entry door. Along the curb side enjoy a slide out three burner range with overhead microwave oven and refrigerator. There is also a TV above this space that can easily be viewed from the booth dinette and sofa slide out opposite. A counter peninsula features a double sink, and storage for your dishes and other kitchen items as well.
Head up the steps to the right of the main entry and find a front master bedroom and en suite bath. The bathroom is to your immediate left at the top of the two steps up. Here you will find a second angled shower, toilet, and vanity with sink. There are two doors leading into the bathroom, one from the hall, and the other from inside the bedroom.
In the master bedroom you will find a Vengeance king size bed with nightstands on both sides, and the road side front also features additional storage. There is also a wardrobe slide out along the road side with drawer space below, plus so much more!
Outside enjoy protection from the elements with two awnings, each located over an entry/exit door. There is an 18' awning in front and a 10' awning in back. You will also appreciate the middle pass through compartment for all of your outdoor camping gear, and more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 660201A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2972 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 13409 lbs |
| Cargo Capacity | 4591 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 21000 lbs |
| Garage Size | 12 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Living Room |
| Awning Info | 18', 10' Power |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4FVGS35HR501561 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


