Used 2017 Heartland North Trail 21FBS Travel Trailer
This North Trail travel trailer 21FBS by Heartland RV has everything a couple needs to make camping enjoyable such as a queen bed, u-shaped dinette, and rear full bath including sleeping space for four if taking along two more!
Step inside and notice how open the interior is with the large slide out u-shaped dinette fully extended. There are overhead cabinets above the dinette for storage, and the dinette can be transformed into more sleeping space if needed at night.
To the right of the door you see a queen size bed with storage above. There are also nightstands and wardrobes on either side for storage, plus a privacy curtain.
The kitchen features everything you need to make meals while away from home such as a refrigerator, three burner range, and double kitchen sink. There are convenient overhead cabinets for dishes and things.
A storage cabinet is located just outside the rear bath door. The bath features an angled shower, toilet, sink, and a small linen cabinet near the shower with a larger one on the opposite side, plus so much more!
This North Trail travel trailer is also available in a Caliber Edition.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $2,075
Sale Price: $10,900
Stock# 17969
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 390 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 4450 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15500 btu |
| Awning Info | 17' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 5SFNB2620HE346355 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


