Used 2017 Jayco Jay Flight 26BH Travel Trailer
With a rear set of double size bunk beds your kids can easily bring along a few friends in this Jay Flight 26BH travel trailer by Jayco.
Stepping inside this 26BH model to your right, there is a bedroom with a queen bed and two wardrobes. Above the bed there is an overhead cabinet which helps to keep your things neat and tidy. You can even close the curtain for more privacy.
Straight in from the entry door is where you will find a sofa which faces toward the rear of the trailer. The kitchen area with all of the amenities is adjacent to the sofa. There is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and a refrigerator. To the left of the entry door there is a dinette where you can enjoy your meals during the day, and at night transform this area into additional sleeping space when needed.
In the rear you will find a set of double size bunk beds with enough sleeping room for four people.
The rear corner bathroom has a tub/shower and toilet. Just outside of the bathroom there is a sink with medicine cabinet.
You can choose to add a Chill 'N Stor which includes an outside refrigerator, you can also relax under the 16' awning, plus there is much more to enjoy!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# UT111495
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4805 lbs |
| Cargo Capacity | 2195 lbs |
| Fresh Water Capacity | 84 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BN4H17V1316 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


