Used 2017 Keystone RV Hideout 32BHTS Travel Trailer
Sleeping for ten, a private bunk house, triple slide outs for added space inside, a convenient kitchen island, plus a handy outdoor kitchen are just some of the highlights that make this Hideout 32BHTS travel trailer by Keystone RV unique.
As you enter notice how open it feels with the dual opposing slides fully extended. There is a slide out sofa and a dinette straight ahead. You have the option of selecting a tri-fold sofa sleeper if you like. There is also overhead storage above the sofa. An entertainment center along the angled outer bathroom wall is easily viewable from either seating choice.
Along the curb side to the left of the entry door you will enjoy preparing and cooking in the kitchen provided. The slide out features a refrigerator, pantry, counter space and three burner range. There is a microwave adjacent, and added prep space can be found with a convenient island including a double kitchen sink.
Head to the front to find a complete bath just before the master bedroom. The bath offers a radius shower, toilet, and vanity with sink. The front bedroom provides a relaxing space with a queen size bed, and closets for storage on either side of the bed.
The rear of this Hideout 32BHTS features a private bunk house space that the kids or extra guests will truly enjoy. There is a Cube bunk below a 32" x 74" upper bunk on the right that slides out, and a 39" x 74" bed along the opposite side with a wardrobe for clothing storage.
On the outside of this unit enjoy plenty of storage with the front pass-through compartment. And, the rear outdoor camp kitchen provides some added conveniences when you want to hang out outside and do a little cooking. Here you will enjoy a refrigerator, overhead storage, a single sink, and swing out two burner cook-top, plus more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# H7202004
Interior Color: Cedar, Timber, Silver Birch
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Cedar, Timber, Silver Birch |
| Hitch Weight | 1040 lbs |
| Dry Weight | 8590 lbs |
| Cargo Capacity | 2610 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT32B2XH7202004 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


