Used 2017 Keystone RV Springdale 38FL Travel Trailer
This spacious Springdale travel trailer 38FL offers many of the comforts of home featuring a front living area with a L-shaped sofa including a TV/entertainment center, dual slides for added interior space, and dual entry doors.
As you step through the glass patio doors toward the front notice to the right an L-shaped sofa with end tables on each end, and a TV/entertainment center. The perfect space to hang out and enjoy a conversation or a movie with family and/or friends.
Straight in from the patio door there is a slide out tri-fold sofa with overhead storage and a booth dinette. Both of which provide even more seating, and can easily be made into more sleeping space if needed at night.
The kitchen offers all that you need to prepare and cook for for your hungry crew while camping. There is a large kitchen sink making cleaning up easy, a three burner range, overhead microwave oven, residential refrigerator, and two pantries for dry good storage.
The bath features an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet.
The rear of this Springdale travel trailer features a queen bed slide along the road side wall, and a wardrobe with double doors plus an entertainment center both along the curbside wall. There is a private entry door from outside, plus so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $26,281
Sale Price: $12,094
Stock# H3101467
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 945 lbs |
| Dry Weight | 8615 lbs |
| Cargo Capacity | 2490 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDT38F2XH3101467 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


