Used 2018 Forest River RV R Pod RP-180 Travel Trailer
Forest River R Pod travel trailer RP-180 highlights:
- Front Queen Bed
- Single Slide Out
- Rear Bathroom
- 24" x 75" Dinette
Get ready to travel just about anywhere with this lightweight RP-180 travel trailer! This model is ideal for any couple. There is sleeping space at the front queen bed and the 24" x 75" dinette can easily convert into a sleeping spot for a child. The slide out along the roadside helps to open up the floor space, plus you will find all of the kitchen amenities here. The spacious rear bathroom has plenty of room to easily get ready for any adventure that lies ahead. You will also enjoy all of the exterior storage for all of your outdoor camping gear!
For a sturdy one-of-a-kind travel trailer, choose the R Pod by Forest River. Along the exterior you will find a two tone gel-coat fiberglass, custom tinted safety glass windows, and convenient magnet baggage door catches. Inside these models you will enjoy the Designer Carefree flooring, grey shaker style cabinets, hardwood drawer fronts with full extension ball bearing drawer glides, plus the decorative window treatments! These trailers are ready to go when you are! Come select your R Pod today!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# PB192
Interior Color: Slate, Stone, Desert
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Slate, Stone, Desert |
| Hitch Weight | 332 lbs |
| Dry Weight | 2662 lbs |
| Cargo Capacity | 1170 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R15 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| TV Info | Opt. 24" LED TV |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


