Used 2018 Forest River RV Sunseeker 2500TS Chevy Motor Home Class C
Comes with our 30 day major mechanical and appliance warranty!
Forest River Sunseeker Class C 2500TS Chevy highlights:
- Triple Slide Outs
- Private Rear Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Bunk Over Cab
A Chevy chassis carries this Sunseeker 2500TS offering ample space thanks to three slide outs. There is a 60" x 80" over the cab bunk that can sleep two individuals, the dinette can sleep two smaller individuals, and the queen bed can sleep two as well. So you can take this motorhome on a weekend trip and have plenty of space for your friends and their things. There is a slide out wardrobe in the bedroom and overhead storage throughout this unit. If it is a cooler day, there is an LED TV in the front for watching movies, you also have the option to add a TV in the bedroom and outside if you would like.
Forest River RV Sunseeker motorhomes come in a few different color choices for interior and exterior. The multi-layered laminated system that includes the roof, sidewalls, and the flooring helps to keep all the warm or cold air in and vice versa. Each model has a seamless front cap which allows for enhanced aerodynamics. These models also have a winterizing tube and heated/enclosed holding tanks to make sure everything stays nice in every season. All of the Sunseeker models by Forest River are "Certified Green" by TRA Certification.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 186218
Chassis: Chevy
Exterior Color: Standard, Oxford, Topaz
Interior Color: Latte, Pewter, Truffle
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Latte, Pewter, Truffle |
| Exterior Color | Standard, Oxford, Topaz |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Dry Weight | 11500 lbs |
| Cargo Capacity | 2700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0Kw Onan Microquiet |
| Fuel Type | Gasoline |
| Chassis | Chevy |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 183 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4600 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 50 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Gross Combined Weight | 20000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1GB6GUCG0H1186218 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


