Used 2018 Gulf Stream RV Vintage Cruiser 19ERD Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Gulf Stream Vintage Cruiser 19ERD travel trailer highlights:
- Queen Bed
- Sleeps 3
- LED Lighting
- Split Bath
- Multiple USB Ports Inside & Out
This Vintage Cruiser model 19ERD is loaded with retro-styling starting with vintage decor colors to choose from to pair with the Roanoke Cherry cabinetry throughout. A rear dinette features windows along three sides for bringing a view of your surrounds inside, plus keeping it light and airy with the help of LED lighting as well. A convenient kitchen including a two burner cook-top and microwave oven provide a great space to prepare and cook meals that your family will love. Having a microwave oven makes warming up left overs easy, as well as being able to pop a bag of microwave popcorn before game time begins at night!
Any Vintage Cruiser model will bring you a lightweight, fun vintage vibe from the 50's when life was simpler and the pace was slower and more relaxed. These 20-26-foot models put state-of-the-art conveniences into the look of yesteryear to bring you a camping experience like no other. The Vintage Cruiser can easily be towed by your family SUV or Mini-van, and each unit features Congoleum non-stick flooring, Roanoke light Cherry cabinetry with flat panel vintage cabinet doors and drawers, LED lighting both inside and out, and a full dry bath all nestled within a welded tubular aluminum frame enclosed with a vacuum-bonded laminated fiberglass exterior including a one piece fiberglass roof.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $4,070
Sale Price: $14,485
Stock# 28775C
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 370 lbs |
| Dry Weight | 3090 lbs |
| Cargo Capacity | 1294 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door w/Freezer |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| Awning Info | Manual |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1DTK23J1034626 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


