Used 2018 Jayco Jay Flight Bungalow 40BHQS Destination Trailer
The Jay Flight Bungalow 40BHQS park trailer by Jayco has quad slide outs for more space, a bunkhouse, plus a bath and a half.
Entering through the main entrance, to the left there is an angled double kitchen sink, three burner range, microwave, and residential refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a slide out with a free-standing table and chairs, and a hide-a-bed with an ottoman, or in place of the hide-a-bed you can choose optional theater seats. Next to the slide you can enjoy the entertainment center with fireplace.
As you head toward the front of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, corner shower, sink, and linen cabinet. You can even enter the bedroom from the private bath entrance.
In the front bedroom you will find a queen bed slide out or an optional king, front wardrobe with chests on either side of the wardrobe and a large vanity.
The rear bunk house has two slide outs, one on either side of the room. Each slide has a trundle bed and a hinged bunk above the trundle bed, or you can choose to have a dinette in place of the trundle bed that is located along the road side. Off of the bedroom there is a convenient half bath.
You can even choose an optional sofa in the bunk house in place of one of the trundle beds, plus so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 1352-25A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1460 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 11220 lbs |
| Cargo Capacity | 1780 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| VIN | 1UJBJ0BV2J11H0060 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


