Used 2018 Keystone RV Springdale 270BHWE Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 270LEWE highlights:
- Large Slide Out
- Double Bed Bunk Beds
- Private Front Bedroom
- Rear Bath
- Outdoor Entertainment Center
This Springdale makes camping with family and friends easy and enjoyable. There is an entry bench and coat hooks, so you have a few at home features, while you are away from home. You will also find plenty of space to tuck things away in the overhead cabinets and lower cupboards and drawers. These are perfect for your daily dishes and other kitchen items. The rear bath is the perfect location next to the bunks, especially for little ones. On the outside enjoy being able to easily cook for your family using the outdoor kitchen, spend time around the outdoor entertainment center, and relax on any trip you take!
Springdale travel trailers have storage under the master bed for just the right amount of “extra“ storage space, and with the vaulted ceilings, you won’t have to worry about low ceilings being a problem. The powder coated I-Beam frame, Lion's Head Nitro filled tires, and hurricane straps that reinforce the structure are just a few of the standards that you will get when you choose a Springdale model. Choose yours today!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $7,000
Sale Price: $19,995
Stock# CO687
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 6903 lbs |
| Cargo Capacity | 2707 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT27026JG100501 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


