Used 2018 Viking Ultra-Lite 16FB Travel Trailer
Viking Ultra-Lite travel trailer 16FB highlights:
- Double Bed
- Booth Dinette
- Pantry
- Wardrobe
- Private Shower and Toilet
It's time to make an upgrade to this Viking Ultra-Lite travel trailer. Model 16FB offers sleeping space for 3 on a double size bed, and booth dinette once folded down for the evening. You will find all the kitchen amenities you need to make your favorite meals including a pantry for your dry goods, and a private toilet and shower to get cleaned up. You will also find storage inside and outside, plus more!
With any Viking Ultra-Lite you can enjoy a smooth ride with a single Dexter E-Z Lube axle and aerodynamic front profile. Inside you will find 100% adhesion residential grade linoleum and residential laminated countertops for easy clean up after a long weekend of fun. You can enjoy the Jensen AM/FM Bluetooth stereo with App control and an interior command center as well. Come see why this travel trailer makes it convenient to take off and go at any time with your own family vehicle.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $2,447
Sale Price: $14,548
Stock# 18333A
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 403 lbs |
| GVWR | 3718 lbs |
| Dry Weight | 2777 lbs |
| Cargo Capacity | 941 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Double |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


