Used 2018 Winnebago Industries Towables Minnie 2201 DS Travel Trailer
Rolling in Soon. Large Rear Bathroom.Used Winnebago Minnie 2210DS Travel Trailer
Rear bath, U-shaped dinette, outdoor kitchen
Key Features:
• U-Shaped Dinette
• Outdoor Kitchen
• Large Rear Bathroom
The Used Winnebago Minnie 2210DS travel trailer is a lightweight camper designed for comfortable camping trips with practical features, smart storage, and an easy-to-tow layout. With a spacious slide out, rear bathroom, queen bed, and outdoor kitchen, this Minnie is a great option for couples or small families looking for a versatile travel trailer for sale.
Inside, the large slide out with U-shaped dinette helps open up the living area while also providing additional sleeping space when needed. The front queen bed offers a comfortable place to relax at the end of the day, and a privacy curtain can be pulled closed for added separation from the main living area.
The kitchen includes everything needed for camping trips with a refrigerator, cooktop, sink, microwave, overhead storage, and plenty of cabinet space throughout the coach. The large rear bathroom adds extra room and convenience while also featuring a wardrobe for additional clothing and gear storage.
Outside, the outdoor camp kitchen makes it easy to cook and spend more time outdoors with a refrigerator, sink, and two burner cooktop perfect for campground meals, snacks, and drinks.
Winnebago built the Minnie lineup with lightweight towing and durability in mind. Features like the BAL engineered chassis, aluminum sidewall construction, tongue and groove plywood flooring, LED lighting, and fiberglass exterior help provide long-term reliability while keeping the trailer lightweight enough for many SUVs and small trucks to tow comfortably.
This Certified Used Travel Trailer has been thoroughly inspected and is ready for the road with no hidden fees and nationwide delivery available.
If this Certified Used Travel Trailer isn’t the perfect fit, check out all of our Certified Used Travel Trailers for sale at Blue Star RV in Holland, MI.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 16185
Exterior Color: Blue, Champagne, White, Orange, Yellow, Cherry, Green, Platinum
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Exterior Color | Blue, Champagne, White, Orange, Yellow, Cherry, Green, Platinum |
| Hitch Weight | 575 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dbl. Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 19' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 54CTM1P2XJ3035224 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


