Used 2018 Winnebago Minnie Winnie 26A Motor Home Class C
Winnebago Minnie Winnie class C motor home 26A highlights:
- Triple Slide Outs
- Split Bathroom
- U-Shaped Dinette
- Overhead Bed
You will enjoy this spacious Minnie Winnie class C gas motorhome. With triple slide outs you will have plenty of room, and it is filled with all of the amenities you need to enjoy any road trip you take! Enjoy your meals at the u-shaped dinette and along either side there are footrests. For additional seating you will find that the cab seats swivel around to face the rear. Above the cab there is a 57" x 95" bed which is ideal for a child. As you head toward the rear you will come to the split bathroom with a shower along one side and a private toilet area and sink across the hall. In the rear bedroom you will find a walk around queen bed plus in this room there are two slide outs for the maximum amount of floor space!
Whether your adventures take you near or far you will want a Winnebago Minnie Winnie class C motor home. With each model you can enjoy the time that it takes to get to your destination as well as the fun that awaits you. Each unit is available with a Ford E350 or a Ford E450 chassis. Inside you will find easy to clean vinyl flooring throughout, tinted windows, a USB charger near the dinette and in the bedroom, as well as a 32" HDTV with DVD player. All of your gear can easily be stowed in the large lighted trunk storage compartment. There are several optional package upgrades available to help you customize the perfect family-friendly model for you. What are you waiting for? Now is the time to choose your Minnie Winnie and let the fun begin!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 22912
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 27 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 43775 |
| Engine | SEFI Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 26" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 18 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP with Electronic Ignition |
| Basement Storage | 45 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" HDTV, Opt. BR 24" HDTV |
| Awning Info | 18' |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS6HDC40119 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


