Used 2019 Airstream Sport 16RB Travel Trailer
Airstream Quality. Lightweight, Versatile and SUV or 1/2 Ton Truck Towable!!
Airstream Quality. Lightweight, Versatile and SUV or 1/2 Ton Truck Towable!! This is a great local trade, a 2019 Airstream Sport 16RB, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed with a clean vehicle history report.
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
Includes the following factory installed features:
1. Ultraleather Lounge and Dinette Seating in Front
2. Rear Bed
3. Microwave
4. 2 Burner Range Top
5. Stainless Steel Sink
6. FM/AM/CD/DVD with Bluetooth
7. HDTV with Omni Directional Antenna
8. Wardrobe with Hanging Bar
9. Under Bed Storage
10. LED Reading Lights
11. 4 Manual Stabilizer Jacks
12. Exterior Shower
13. Black Tank Flush
14. Exterior LP Quick Connect Service Port
15. Two 20lb LP Tanks
16. One Deep Cycle Group 24 RV Battery
17. AC with Heat Strip
18. Fantastic Fan
19. Probeless Tank Monitoring System
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. Two 20lb LP Tanks
2. 6 gallon LP water heater
3. 30 amp electrical service
4. 11,000 BTU high efficiency air conditioning system
5. One group 24 RV battery
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 901910B
Exterior Color: Silver
Interior Color: White Cypress Tan
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | White Cypress Tan |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 378 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2860 lbs |
| Cargo Capacity | 640 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 21 gals |
| Tire Size | 14 |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 2 Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Direct Spark Ignition LP |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | LG LED HDTV |
| Awning Info | Manual |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STHRAC10KJ546590 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


