Used 2019 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 269RBKS Travel Trailer
THIS UNIT SOLD WITH AN APPLIANCE CHECK ONLYCoachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 269RBKS highlights:
- U-Shaped Dinette
- Sofa
- Kitchen Island
- 32" LED TV
- Camp Kitchen
- Pass-Through Storage
This Apex Ultra-Lite 269RBKS is the perfect couple's travel trailer with a private bedroom including an Evergreen queen mattress with residential plush comforter, and comfortable furniture to relax and watch the 32" LED TV in the living area. The chef will surely enjoy the counter space and sink on the kitchen island, and storage in the large pantry. The outdoor cook can make meals for friends around the campground on the camp kitchen. The pass-through storage up front provides an area for the larger outdoor items or even the stinky camp clothes to travel back home.
The Coachmen Apex Ultra-Lite model is a quality lightweight trailer that is eco-friendly with innovation throughout. Each model is built with vacuum bonded Azdel fiberglass sidewalls on a I-beam chassis construction. The inside includes stainless steel appliances, a stonecast double bowl kitchen sink, energy efficient LED interior lighting, hardwood mortise and tenon cabinet door frames, and Ambrosia Ash cabinetry throughout. It's time to find the perfect model for you, and start enjoying each adventure!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $4,100
Sale Price: $11,500
Stock# 015305
Exterior Color: Gray
Interior Color: Twilight, Shale, Espresso
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Twilight, Shale, Espresso |
| Exterior Color | Gray |
| Hitch Weight | 636 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5835 lbs |
| Cargo Capacity | 1765 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" LED |
| Awning Info | 16' Powered with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 55 amp |
| VIN | 5ZT2CXSBXKF015305 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


