Used 2019 Dutchmen RV Coleman Light 2835BH Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Dutchmen Coleman Light 2835BH travel trailer highlights:
- Single Slide Out
- Double Bunk Beds
- Front Private Bedroom
- Walk-In Closet
- Outside Kitchen
- Dual Entry
This travel trailer with a slide out and double bunk beds is perfect for your family of eight. You'll enjoy a front private bedroom with a queen bed and your own entry/exit door. Cook a meal with a three burner cooktop in this unit, and easily store all your dry goods in the pantry. The dinette is perfect for game night or you can relax on the sofa after a long day hiking. This travel trailer features a full bath with a tub for the little ones. You will love cooking hamburgers and hot dogs using the outside kitchen as you all enjoy time outdoors under the power awning. This model also includes a walk-in closet just as you enter the trailer for your shoes and jackets.
The Coleman Light models are for campers that want a durable, four seasons RV with an enclosed and insulated underbelly, power stabilizer jacks, and an outside shower with hot and cold water connections. You'll enjoy features such as a power awning with an LED patio light, solar charging connection, and back up camera prep. These units include stainless steel appliances, Everwear luxury furniture, a large kitchen sink, plus under the bed storage for extra blankets and board games. Choose your favorite layout today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $2,599
Sale Price: $19,955
Stock# 31483
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 779 lbs |
| Dry Weight | 6436 lbs |
| Cargo Capacity | 1164 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Patio Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT28320KM934364 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


