Used 2019 Heartland Bighorn Traveler 39FL Fifth Wheel
Heartland Bighorn Traveler fifth wheel 39FL highlights:
- Dual Entry
- Office Desk
- Front Living Room
- Private Bedroom
- Free-Standing Table
- Five Slides
This Bighorn Traveler fifth wheel with a front living area is perfect for those who enjoy entertaining guests while away. This model offers five slides throughout the interior which adds plenty of extra space for yourself and anyone you invite along. You will love spending your evenings together with everyone in the separate living room in the front of this trailer because the residential furniture with power massage adds enough seating for everyone, and the LED HDTV is perfect for watching the big game. At the end of the evening, you can retreat to your private bedroom in the rear of this trailer and sleep peacefully on the king-size bed that has been included.
When you adventure out in a Heartland Bighorn Traveler full-profile fifth wheel, you will appreciate the 6-point hydraulic level-up as you set up camp for a weekend getaway or extended vacation. The electric awning with LED lighting offers protection from the hot sun during the day and extra light for hanging around the campsite in the evening. Inside of each Bighorn Traveler you will enjoy the class and style that the one-piece fiberglass shower and residential furniture add to the interior, and you won't believe how exceptionally helpful the central vacuum system will be for cleaning up unforeseen messes along the way.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $54,153
Sale Price: $39,894
Stock# KE410893
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 3100 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13880 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG4324KE410893 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


