Used 2019 Heartland Cyclone 4007 Toy Hauler Fifth Wheel
2019 Heartland Cyclone 4007 Luxury Toy Hauler Fifth Wheel Available at TXVEHICLES.COM
Excellent condition 2019 Heartland Cyclone 4007 luxury toy hauler fifth wheel. This high-end RV is loaded with premium features and offers an incredible layout for full-time living, family camping, or hauling your toys in comfort and style. Massive 44-foot floorplan with spacious living areas, large 13 FOOT garage space, Self fueling station and sleeping room for the whole family.
Features Include: Dual power awnings, 2 slide-outs, hydraulic leveling system, exterior shower, exterior entertainment setup with TV and kitchen area, patio ramp system, onboard fuel station, large rear garage area with tie-downs, king bed in master bedroom with washer/dryer hookups, loft sleeping area with raising bed system and twin bed loft, multiple sleeper sofas, fireplace, residential refrigerator, stainless steel appliances, large kitchen and dining area, theater seating, surround sound system, multiple TVs, generator, 3 A/C units, heated and enclosed underbelly, exterior ladder, pass-through storage, and premium interior finishes throughout.
Specs: 50 AMP, 2 entry doors, 3 A/C Units, hydraulic
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 401149
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3665 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 16620 lbs |
| Cargo Capacity | 3332 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 5.5 kW |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 55" LCD HDTV |
| Awning Info | 19' w/ LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


