Used 2019 Viking Legend 2485SST Folding Pop-Up Camper
KING TENT BED - SINGLE SLIDE - WET BATH - BOOTH DINETTE + MORE - CALL US TODAY @ 920-933-5545
Coachmen Viking Legend folding pop-up camper 2485SST highlights:
- King Tent Bed
- Single Slide
- Wet Bath
- Exterior LP Grill
This Viking Legend folding pop-up camper is the perfect camper for enjoying the outdoors with home-like features inside. As you step inside, you immediately appreciate the spaciousness that is created once the queen tent bed, king tent bed, and single slide have been moved out into position. The booth dinette slide not only delivers more interior living space, but it also aids in storing belongings and camping gear. It can also be made into an extra sleeping space, if needed, by folding down the table which will help this unit sleep six people each night. There is an E-Z swing galley with a two-burner range for cooking light meals and snacks and a single kitchen sink for quick clean-ups too. Keep yourself feeling fresh and clean with a built-in shower and a Thetford cassette potti.
With a Viking Legend folding pop-up camper by Coachmen RV, you will be able to enjoy functional and comfortable living. The Super Sliding Storage compartment will ensure that all of your belongings will make it along the journey with you, and you will certainly appreciate the retractable clothes bar which can hold onto your garments whenever you need it to. The Jensen Bluetooth stereo will be a great feature as you entertain guests or simply enjoy a weekend gathering with the family, and the interior dark ash cabinetry will provide a sleek and stylish look to admire.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $7,801
Sale Price: $11,995
Stock# T7242551A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 7 in |
| Hitch Weight | 296 lbs |
| GVWR | 3296 lbs |
| Dry Weight | 2840 lbs |
| Cargo Capacity | 456 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Available Beds | Queen Tent End, King Tent End |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 5ZT1VKGC2K5015203 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


