Used 2020 Coachmen RV Catalina SBX 241RLS Travel Trailer
***$0 FEES***Coachmen Catalina SBX travel trailer 241RLS highlights:
- Dual Entry
- Walk-Through Bath
- Exterior Camp Kitchen
- Tri-Fold Sofa
- L-Shaped Kitchen
Spacious and perfect for entertaining overnight guests is exactly what you will get with this model. The outside kitchen beneath an 18' awning makes it easy to entertain family and friends all while enjoying your surroundings and the fresh outdoor air. If anyone wishes to stay the night the tri-fold sofa and booth dinette will make comfortable sleeping accommodations. The walk-through bath is also quite spacious featuring an entry from either the living area or front private bedroom. With overhead cabinets throughout, plus a pantry and bedroom wardrobes, there is ample storage for your things inside and outside. Check it out today!
Are you ready for an affordable travel trailer? Well, look no more! Each Catalina SBX carries the tradition of being a leader in the great outdoors as well as being affordable in price. Each model is sturdy in design with a cambered structural steel I-beam frame, a 3/8" fully decked walk-on roof, and G20 tinted windows. Inside, you will enjoy a spacious 81" ceiling height, Congoleum woodplank linoleum flooring, salvaged light oak cabinets, a master bedroom overhead shelf, and full kitchen amenities, plus more! Choose your favorite Catalina SBX model and start camping tomorrow!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 12017
Interior Color: Sandcastle, Mocha
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Sandcastle, Mocha |
| Dry Weight | 5704 lbs |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


