Used 2020 CrossRoads RV Sunset Trail 309RK Travel Trailer
Estimated Arrival - May
CrossRoads Sunset Trail travel trailer SS309RK highlights:
- Two Slides
- Outside Kitchen
- Fireplace
- Walk-Through Bath
- King Bed
- Beverage Refrigerator
Plan to spend some extended time relaxing in this travel trailer that features a rear kitchen. The large slide out opens up the whole floor space and here, you'll find an XL booth dinette that can sleep two and a tri-fold sofa for additional sleeping space. Choose the theater seating option in place of the tri-fold sofa if you like. You'll appreciate the large walk-through bath that leads to the front master suite with a second slide out with a king bed. There is also a large front closet and a chest of drawers for even more storage space. And you can prepare dinner indoors, or outdoors at the outside kitchen and relax under the power awing with LED lights for as long as you want.
The Sunset Trail travel trailers by CrossRoads RV allow you to extend your camping season with the Extreme Weather Package that includes a reflective heat barrier, a heated and enclosed underbelly, and a 13,500 A/C. You'll enjoy many convenience features such as Keyed-A-Like locks, an HDMI Bluetooth stereo, solid doors to the bedroom, and cross ventilation slide windows that allow the fresh spring air in. These models also include Secure Stance entry steps, a ground stable structure with a 500 lb. weight rating that is adjustable and self-storing to make camping even easier, and you can choose the optional 50 AMP service over the 30 AMP standard.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $7,205
Sale Price: $19,995
Stock# 6796
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| Dry Weight | 6880 lbs |
| Cargo Capacity | 2690 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT30929L5351860 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


