Used 2020 Cruiser Embrace EL250 Travel Trailer
Cruiser Embrace travel trailer EL250 highlights:
- Rear Bath
- Walk-In Pantry/Wardrobe
- King Bed
- Large Slide Out
- Oversized Pass-Through
This Embrace travel trailer is the perfect "home base" while you visit your favorite destinations. You and your spouse can sleep in the front private bedroom on a king bed while the kids fold down the sofa and dinette. You will find all the appliances needed to make any meal, including a three-burner range. There is plenty of storage throughout this trailer with the walk-in pantry/wardrobe next to the entry, the linen cabinets in the rear bathroom, and several storage locations in the bedroom. What are you waiting for? Head out today!
Cruiser RV has done it again with the Embrace travel trailers. These models are half-ton towable and packed full of features you will want on every trip. You are sure to enjoy the 6' 11" vaulted ceiling and solid-surface countertops, as well as the hardwood cabinets with hidden hinges. Each unit includes a 12V/USB charging station for your tablet and phone, oversized slam-latch baggage doors to easily store your gear, and a heated and enclosed underbelly that allows you to camp during any season. The Embrace has everything you need for a comfortable, relaxing trip away from home whether you are gone for a weekend or on an extended vacation. Choose your favorite model today!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# UT216113
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9580 lbs |
| Dry Weight | 6080 lbs |
| Cargo Capacity | 3468 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5RXNB3126L1417393 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


