Used 2020 EAST TO WEST Della Terra 230RB Travel Trailer
EAST TO WEST Della Terra travel trailer 230RB highlights:
- King-Size Bed
- Rear Bathroom
- Pass-Through Storage
- 15' Electric Awning
If you are looking for updated and modern conveniences, you will find them in this Della Terra travel trailer! First of all, you will be so happy to find a private bedroom in the front of this trailer because it provides you with a secluded place to spend your evenings relaxing on the king-size bed. For your guests or additional family, they will have a sofa and booth dinette in the main living area so that they can get a good night's rest too. Everyone will appreciate finding a full bathroom in the back with loads of helpful amenities, like a linen closet which will store your towels and toiletries nicely. And the kitchen offers everything you will need to keep everyone fed with warm meals.
With any EAST TO WEST Della Terra travel trailer you can camp during any season thanks to the enclosed holding tanks plus the heated and enclosed underbelly. Each model is built on a Norco automotive deposition coated frame, and offers a fully finished pass-through storage compartment, an aluminum triple step entry, and tinted windows. Inside you will have an extra-large dinette picture window for great views, USB charging stations to stay connected, and extended drawer storage underneath the dinette which is a great example of the many different ways that EAST TO WEST has incorporated helpful and hidden storage areas. Choose the Della Terra trailer that fits your camping lifestyle!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $2,650
Sale Price: $13,345
Stock# 19052C
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 565 lbs |
| Dry Weight | 4976 lbs |
| Cargo Capacity | 2589 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


