Used 2020 Forest River RV Sandpiper 3330BH Fifth Wheel
Forest River Sandpiper C-Class Edition fifth wheel 3330BH highlights:
- Master Suite
- Bunkhouse Suite
- Dual Entry
- Two Full Baths
- Hide-A-Bed Sofa
This Sandpiper C-Class Edition fifth wheel is super fabulous! There is a master suite in the front of this unit and a bunkhouse suite in the back that contains one of the two full bathrooms. Plus, since the second exterior entry door leads directly into the rear suite, your guests will feel ultra pampered and cared for when they travel with you. Stay cool during the warm summer months with the ceiling fan in the main living area, and if you have any large gear that you don't want to bring inside, you can simply store it in the exterior drop-frame pass-through storage compartment.
As a lighter and more maneuverable choice, the Forest River Sandpiper C-Class Edition fifth wheel lets you enjoy a floor plan at the size you need without sacrificing the luxury you desire! These fifth wheels are at the cutting edge of innovation, and they are the perfect combination of elegance and convenience. The automatic electric leveling system will be such a blessing to have while you set up camp, and the Underbelly Armor will protect your unit from unnecessary decay and erosion. You will especially appreciate the MORryde Entry step with strut as you carry your luggage inside and store your perishables in the 10.7 cubic foot stainless steel refrigerator.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# N8320A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 443 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1920 lbs |
| GVWR | 13769 lbs |
| Dry Weight | 10769 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 134 gals |
| Black Water Capacity | 104 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" Flat Screen LED HDTV |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FSAJ22LJ040650 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


