Used 2020 Forest River RV Vibe 26DB Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 26DB highlights:
- Dual Entry
- Double Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- L-Shaped Counter
- Pass Through Storage
You will find so many features to love about this trailer each time you take it out of storage. From the bunk beds to the optional outside kitchen if you added that feature, you can take the whole family and feed them all from cooking outdoors or inside will full amenities. And having two exterior entries creates a smooth flow of traffic into the full bathroom or the main living and kitchen area. The skylight and windows offer natural lighting and great views on those inside days, and the 20' awning gives you protection from the elements when relaxing outside. Don't forget about having your own oasis in the front bedroom with a queen bed and plenty of storage to stay awhile.
With each Forest River Vibe dual axle travel trailer in the West Region, you will experience a feature-packed trailer including Hyper Lyte construction, laminated "Aluma Frame" side walls and laminated floor, a heated and enclosed underbelly for four seasons of travel, and an aerodynamic fiberglass front cap with E-Z Lube axles. On the inside, you will enjoy a high efficiency A/C cooling system with larger duct work, hard doors to the bedrooms for privacy, Thermofoil wrapped kitchen countertops, glass in the kitchen cabinets, and much more! Choose a Vibe today to start creating memories for a lifetime!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $14,121
Sale Price: $26,978
Stock# C51970
Interior Color: Onyx, Ashen
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Onyx, Ashen |
| Hitch Weight | 803 lbs |
| Dry Weight | 6867 lbs |
| Cargo Capacity | 2736 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TVBB21LT151970 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


