Used 2020 Forest River RV Vibe 32BH Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 32BH highlights:
- Bath And A Half
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Private Bunkhouse
- Sure-Step Entry Steps
- Panoramic Windows
This travel trailer has so many convenient features, you'll feel right at home as you camp. The private bunkhouse gives the kids their own space with bunk beds, Vibe cubes and a wardrobe, while you can enjoy the front private bedroom all to yourself. Invite extra guests with a sleeper sofa, and a U-shaped dinette that can be used for additional sleeping space, plus your guests will enjoy the fireplace and skylight. The full bath offers a radius shower, and the half bath has it's own exterior entry/exit door. Bring along the outdoor games or the kids' toys with exterior storage in the large pass through compartment, plus there is a baggage door with two refrigerators, a TV, a spray port and more storage above.
With each Forest River Vibe travel trailer in the Midwest Region, you will experience a feature-packed trailer including Hyper Lyte construction, vacuum-bonded walls, and aluminum framed laminated floors including an enclosed underbelly, a 3/4 front fiberglass cap with LED light, and a spread axle system. On the inside, you will find a stainless steel chef's appliance package, solid surface countertops, a Denver pillow top mattress, a high efficiency A/C cooling system with larger duct work, and much more! Choose a Vibe today, and start having fun tomorrow!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $3,000
Sale Price: $25,999
Stock# 851-24A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 930 lbs |
| Dry Weight | 7408 lbs |
| Cargo Capacity | 2322 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50", Ext. TV |
| Awning Info | 18' with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TVBH20L4116337 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


