Used 2020 Forest River RV Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 26BHHL Travel Trailer
Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte travel trailer 26BHHL highlights:
- Dual Entry
- Double Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Fireplace
- Outside Kitchen/Bar
- Panoramic Windows
Dual entry allows you quick access to the bathroom, or the main living and kitchen area when having fun outside. If you have been searching for a travel trailer that sleeps nine to ten people, plus includes lots of storage, your search is over! You will find a space for your linens, clothes, dishes and food, plus the Texas-sized pass-through compartment allows you to stow away camping chairs, fishing poles, charcoal and such. The L-shaped kitchen offers plenty of room to cook while everyone is moving about, or make a few meals on the outside kitchen/bar in the great outdoors. You will also have your own private bedroom up front while the kids sleep on the double size bunks or the furniture once set up for bedtime. And the 32" LED TV and fireplace will be popular on those chilly nights.
With each Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte travel trailer by Forest River you will appreciate the wide stance axle system for stability, the power tongue jack with LED docking light to easily set up during the day or night, and Solid-Step entry steps plus the XL Lend-a-Hand entry grab handle to the main entrance. The XL Max-Tint panoramic window(s) in the main slide bring the outside inside, plus the yacht trim ceiling finishes, the Herringbone Designer's Choice Shaw flooring and the Hudson Wood agreeable grain cabinetry offer a stylish and beautiful interior to enjoy for years. Take a Hyper-Lyte home today!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $3,005
Sale Price: $23,990
Stock# C1471
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| Dry Weight | 6688 lbs |
| Cargo Capacity | 3002 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | LR 32" LED |
| Awning Info | w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TWBB21MU020546 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


