Used 2020 Jayco Jay Flight 31MLS Travel Trailer
Outdoor Kitchen • Perfect for Entertaining • Huge Living Room
Jayco Jay Flight travel trailer 31MLS highlights:
- Opposing Slides
- Master Suite
- Fireplace
- Rear Kitchen
- Large Pantry
The set of opposing slides in the main living area creates a comfortable place to sit back and laugh with friends while you play a round of cards at the free-standing table in this Jay Flight travel trailer! The end table next to the theater sofa makes it easy to sit down with a hot cup of coffee in front of the entertainment center and fireplace, and the three-burner range in the rear kitchen will allow you to get dinner ready whenever you feel hungry.
As the best-selling travel trailer in America, the Jayco Jay Flight travel trailer features all that you need for reliable, comfortable, and accommodating adventures! The American-made Goodyear tires, Dexter axles with Nev-R-Adjust brakes, and E-Z Lube hubs are what make it a dream to tow the Jay Flight, and the fully integrated A-frame and Magnum Truss roof system create a foundation that will last for years to come. Make your time spent at the campground an enjoyable one by using the power awning with LED lights and speakers as you sit around in some lawn chairs and share ghost stories by the campfire. Plus, if your hands get sticky from the roasted marshmallows, you can use the outside shower to rinse them off.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $2,017
Sale Price: $22,970
Stock# U5857
Interior Color: Carbon, Sandstone, Sterling
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Carbon, Sandstone, Sterling |
| Hitch Weight | 1045 lbs |
| GVWR | 10250 lbs |
| Dry Weight | 7925 lbs |
| Cargo Capacity | 2325 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BS7L1TG0154 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


