Used 2020 Jayco Jay Flight Bungalow 40LOFT Travel Trailer
Jayco Jay Flight Bungalow travel trailer 40LOFT highlights:
- Loft
- Loft Stairs
- Kitchen Island
- Dual Entry
- Pillow-top Mattress
- Free Standing Dinette
The kids will love having their own space in the loft with two bed mats, a nightstand, a counter and a wardrobe each time they get to your park trailer. You will have your own master bedroom below the loft with a queen bed or choose a king option, and plenty of storage. You might like to add the washer/dryer option to the prepped space to keep everything clean before returning home. The full bathroom is next to the loft stairs, and dual entry offers a smooth flow of traffic. You will find the front living area, and the kitchen are spacious with dual opposing slide outs, plus you will find seating on the hide-a-bed sofa with ottoman, the recliners or the free standing dinette. And the kitchen offers all the appliances needed to make a holiday meal.
The Jay Flight Bungalow travel trailer by Jayco offers inside comforts, conveniences and style such as a central vacuum with push button retract for easy hose storage, six panel style bathroom and master bedroom doors, crown molding on kitchen overhead cabinets and in the living room, hardwood-look vinyl flooring, and residential Shaw carpet with padding. Each model is built on l-class cambered structural steel l-beams with Magnum Truss roof system, tongue-and-groove plywood floor decking, and includes Dexter Axles with Nev-R-Adjust brakes and E-Z Lube hubs. And the Customer Value package is mandatory! Choose the travel trailer that fits your family's type of fun, and keep this going for generations!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $10,000
Sale Price: $69,999
Stock# U-1L0196
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1660 lbs |
| GVWR | 13250 lbs |
| Dry Weight | 11705 lbs |
| Cargo Capacity | 1545 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 71.5 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Light and Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 1JBJ0BV8L11L0196 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


