Used 2020 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 267BHSW Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 267BHSW highlights:
- Double-Size Bunks
- Large Pantry
- Booth Dinette
- Outside Camp Kitchen
- Sofa
If you have been searching for a travel trailer to accommodate nine sleepy campers, take a look at this Jay Flight SLX Western Edition. You and your spouse will have the front private bedroom to yourselves while sleeping on a queen-size Serta mattress, and the kids can sleep on the double-size bunks in the rear next to the full bathroom. The main living and kitchen area includes a large slide out allowing more floor space to cook with full amenities, and the sofa and booth dinette provide extra sleeping space for overnight guests.
With any Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer, you will appreciate the 8'-wide body for more interior space, the Magnum Truss roof system with seamless DiFlex II material, and the handy Keyed-Alike entrance and baggage doors for protection on the road. Inside, you will find modern kitchen appliances including a three-burner range with glass cover, a Norcold refrigerator with temperature controls, and a microwave oven. There are several packages and options to choose from to make this your perfect RV, so come see which model fits your lifestyle the best!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 12210CA
Interior Color: Charcoal, Clay, Truffle
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Charcoal, Clay, Truffle |
| Hitch Weight | 675 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5700 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with Speakers and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BP1L75W0427 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


