Used 2020 Keystone RV Retreat 39MKTS Destination Trailer
Salvage Title2020 Keystone Retreat 39MKTS
Salvage Title
Selling Repaired
STK: C1781
This unit was bought from auction with rear end damage and was fully repaired in our shop and is selling Ready-To-Go! For more information, call Andy or Matt!
660-885-5555
660-924-1196
Keystone Retreat destination trailer 39MKTS highlights:
- Large Wardrobe
- Theatre Seating
- 50" LED HDTV
- Kitchen Island
- Master Suite
This spacious Keystone Retreat destination trailer has triple slides, two entry doors, and everything you need to have fun while away from home. The living area has plenty of space for entertaining guests. There is a 50" LED HDTV in the living space for you to just pop in a movie on a cooler night, take a seat on the theatre seating, and enjoy making memories with your family. The cabinetry and storage areas in this unit, like the large wardrobe and bedroom vanity, are perfect for taking along as many items as you would like.
Keystone Retreat destination trailers should be your next choice when it comes to an extended stay unit. You have plenty of interior features to make it a home away from home. There are large bay windows that will add light to your unit and 8' ceilings that will give the space an open feel. The main living floors are Darco wrapped to keep the moisture out, and the exterior is built to last with the reinforced super frame and slide room openings. You will also find a black tank flush and a detachable hitch for some added convenience throughout your vacation.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# C1781
Interior Color: Lodge, Timber
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Lodge, Timber |
| Hitch Weight | 1915 lbs |
| Dry Weight | 11768 lbs |
| Cargo Capacity | 2147 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel French Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT39M24MW260261 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


