Used 2020 Phoenix USA Luxe Toy Hauler 48FB Toy Hauler Fifth Wheel
Full Body Paint!Luxe by the RV Factory Luxe Toy Hauler 48FB highlights:
- King Bed Slide
- L-Shaped Sofa
- Loft
- Bath and a Half
- 5,000 lb. Rated Ramp Door
Enjoy four seasons of travel in this spacious toy hauler! Once you unload your toys from the 16' 4" garage, you can utilize the electric bunks, loft, and half bath, plus there is a side patio option here if you want more space to entertain! The kitchen includes ample counter space, a two-burner cooktop and a refrigerator to prep, cook and store food. And everyone will love to relax on the L-shaped sofa after dinner or play a game at the booth dinette. The full bath is up front towards the front private bedroom, and here you'll enjoy a king bed slide, large closet, a TV, plus washer and dryer prep if you choose to add these appliances.
Luxe by the RV Factory introduces the Luxe Toy Hauler, an outstanding luxury fifth wheel! You'll find the best construction materials, including an enclosed triple insulated chassis, 3" super composite vacuum bonded walls, plus aerodynamic one-piece fiberglass front and rear caps with LED lighting. The high-end full body paint features three clear coats that have been sanded and buffed and include painted logos for a more custom touch. There are also Kodiak heavy duty hydraulic automotive disc brakes, an Equalizer hydraulic 6-point auto leveling system, plus an iN Command System to control your units functions, such as lights and slides. The interior of each Luxe Toy Hauler is outfitted with many luxury features, including standard Ultrafabrics, hardwood cabinetry and trim, soft close cabinet doors, and so much more!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $40,000
Sale Price: $129,995
Stock# C1162A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 48 ft 2 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4700 lbs |
| GVWR | 27000 lbs |
| Dry Weight | 21500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4T9LH4836L1171239 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


