Used 2020 Thor Motor Coach Hurricane 29M Motor Home Class A
SALE PRICE REFLECTS FINANCE DISCOUNTThor Motor Coach Hurricane Class A gas motorhome 29M highlights:
- Exterior Kitchen & TV
- Full Wall Slide
- Sofa Bed
- Overhead Cab Bunk
- Rapid Camp+
Take this motorhome on your next outdoor adventure! You will love having the choice of cooking outdoors using the exterior kitchen and watching the big game, or cooking inside and watching the game on a bigger TV! After everything is done for the day, you will have a king bed waiting for you in the private rear bedroom. The 68" sofa bed and the 70" Dream dinette provide seating, dining, and sleeping space for your overnight guests. Don't' forget about the 54"x 74" power drop-down overhead bunk above the cab that can sleep up to two more individuals. Take a look today!
With any Thor Motor Coach Hurricane Class A gas motorhome you will begin with a welded tubular steel frame with a welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction. Some exterior features include the one-piece fiberglass front and rear caps, the automatic leveling jacks with Touchpad controls, and the Pet-Link multi-purpose tie-down allowing you to keep your family pet safely near you. More features you are sure to enjoy while on your adventures, the touch screen radio with Bluetooth connectivity, SiriusXM radio, and monitor for your rearview and side view camera, the flip-out workstation, the easy to care for residential vinyl flooring, the Leatherette furniture, the USB charging ports and so much! Start your Hurricane adventure today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# H6128B
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: HD-Max: Emmy Gold, Hollywood Red; HD-MAX Partial Paint II: Oscar Night, Red Carpet
Interior Color: Chicago Blues II, Saddleback II, Sterling Mist III
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Chicago Blues II, Saddleback II, Sterling Mist III |
| Exterior Color | HD-Max: Emmy Gold, Hollywood Red; HD-MAX Partial Paint II: Oscar Night, Red Carpet |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan RV QG 4000 Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 88 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 64 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED, BR 32" LED, Ext. 32" LED |
| Awning Info | 18' Legless Lateral Power Awning w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | F66FSDY3K0A22893 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


