Used 2020 Winnebago Vista 32Y Motor Home Class A
Winnebago Vista Class A gas motorhome 32Y highlights:
- Two Slides
- Dinette Hi-Lo Table
- Living Room 39" LCD HDTV
- Pantry
- Three Burner Cooktop
- Power Awning with LED Lights
When you're ready to travel across states or go full-time RVing, this motorhome will be the perfect unit for your family. Mom an dad will enjoy the rear bedroom with a slide out king bed, while the kids sleep on the sofa bed or dinette HI-Lo table once folded down for the night. Enjoy a long bike ride or go for a hike to work up your appetite and when you return, you can prepare dinner on the three burner cooktop. This model includes a large two door refrigerator/freezer and a pantry that will store food for the whole week. For a perfect evening outdoors, grab a cold drink and your camp chair and relax under the power awning with LED lights. There is even an outdoor entertainment center with a 32" HDTV for a late-night movie!
With each Vista Class A gas motorhome by Winnebago you will enjoy many interior features to make you feel right at home, including Primera-covered furnishings, LED lights, and MCD blackout interior and front roller shades for complete privacy. You'll find full kitchen, bath, and sleeping amenities, including an optional powered StudioLoft bed with each unit. The premium high-gloss sidewall skin is stylish and easy to clean and each model includes a PetPal leash tie down for your furry friends. These motorhomes also feature a TrueLevel holding tank monitoring system for accurate fresh and wastewater tank level readings every time, and automatic hydraulic leveling jacks so you can set up your motorhome quickly and safely every time.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 212468A
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L PFI V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Large 2 Door Refrigerator/Freezer |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 26" x 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7000 lbs |
| Axle Weight Rear | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 76.14 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP with Electronic Ignition |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 123 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" LCD HDTV, Ext. 32" HDTV |
| Awning Info | 17' Power with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F65F5DY2K0A10777 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


