Used 2021 Airstream Flying Cloud 25FBT Travel Trailer
"Airstream: Built to Go the Distance."
Airstream Flying Cloud travel trailer 25RB Twin highlights:
- Twin Beds
- Front Dinette
- Separated Bath
- Handcrafted Cabinetry
Enjoy panoramic views in the front while dining and relaxing and in the rear bedroom while reading a book or when you wake up in the morning! In this Flying Cloud travel trailer, the front dinette is a great spot to linger and enjoy a cup of coffee or sip of wine as you plan your day. As you head toward the rear you will find the independent shower with a seat on one side and a private toilet including a sink on the opposite side. When you are ready to call it a night, the twin beds include a pillow top memory foam mattress allowing you sweet dreams each night and a clear path to the bathroom at night. And when you want more outside time, relax under the manual awning which offers an outdoor living space protected from the sun and elements.
With any Flying Cloud, you will experience Airstream's attention to detail and craftsmanship giving you a durable and reliable travel trailer. The Flying Cloud is known as the most versatile Airstream making it the most popular for families! The exterior includes seamless composite flooring, a semi-monocoque aluminum superstructure, an enclosed aluminum insulated, heated underbelly, and a temperature-reducing one-piece white aluminum roof. Inside, there are complete aluminum interior walls and ceiling, a QuietStream climate control system, seamless vinyl flooring, and a tankless on-demand LP water heater, plus much, much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UT4100591
| Sleeps | 6 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 835 lbs |
| GVWR | 7300 lbs |
| Dry Weight | 5600 lbs |
| Cargo Capacity | 1700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Two Twin |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 6.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV, BR LED HDTV |
| Awning Info | Manual ZipDee with Sunbrella Fabric and LED Dimmable Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STJ9YJ26MJ557196 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


