Used 2021 Dutchmen RV Kodiak Cub 185MB Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Cub travel trailer 185MB highlights:
- Indoor/Outdoor Table
- Sofa Slide
- Rear Bathroom
- Queen Bed
- USB Ports
If you love spending your free time in the great outdoors, but you also enjoy the comforts of home, then you need this Kodiak Cub travel trailer that allows you to experience both of them together. During the day you can backpack through the woods or hike up the scenic mountains, and at night you can return back to enjoy a hot shower in the rear full bathroom. You might even want a hearty meal that has been cooked on the two-burner range or in the microwave. Once you feel fresh and your belly is full, nothing will feel more relaxing than a good night's rest on the queen bed and an overnight guest can crash on the sofa!
There is sure to be a Dutchmen Kodiak Cub travel trailer that will suit your needs! These trailers are light enough to be towed by most SUVs and minivans, and they come with premium features like hybrid aluminum steps, a 13,500 BTU air conditioner, a fully enclosed and heated underbelly, and preparations for solar panels. The exterior has a front diamond plate protection for extra sturdiness, and the power awning with LED lights can be used whenever you need some extra protection from the sun or rain. There are stainless steel appliances on the interior for a modern look, and the walnut cabinet doors and subway tile backsplash accent the one-piece seamless countertops very nicely.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 23723A
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 571 lbs |
| Dry Weight | 3959 lbs |
| Cargo Capacity | 1541 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT18517MJ970435 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


