Used 2021 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 184BS Travel Trailer
BAJA EDITIONJayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 184BS highlights:
- Bunk Beds
- Queen Bed
- Dinette Slide
- Pantry
- 4" Thick Bunk Mats
From the queen-size bed to the bunk beds and booth dinette, this Jay Flight SLX Western Edition travel trailer has all of the sleeping space needed for five tired campers! You will notice that the dinette rests upon a single slide which makes it easier for the family chef to move about as they prepare dinner on the two-burner range or in the microwave in the kitchen. There is a 3 cubic foot refrigerator ready to keep your favorite drinks cold, and there is also a pantry that can be used for storing snacks and spices.
Navigate the rocky terrain of the western part of the country with the Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer! These trailers have been built to accommodate the nuances found within the western landscape. Built with a fully integrated A-frame, a Magnum Truss roof system, electric self-adjusting brakes, and Goodyear Endurance tires, the Jay Flight SLX Western Edition is ready to tackle your adventures. Some other features that you will find especially helpful throughout your journeys are the power awning with LED lights and speakers, the front diamond plate, the Keyed-Alike entry and baggage doors, and the patent-pending JaySMART LED lighting.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $1,355
Sale Price: $16,995
Stock# 3196A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 380 lbs |
| GVWR | 4300 lbs |
| Dry Weight | 3340 lbs |
| Cargo Capacity | 860 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Lights & Speakers |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


