Used 2021 Keystone RV Alpine 3712KB Fifth Wheel
Keystone RV Alpine fifth wheel 3712KB highlights:
- Separate Living Area
- Dual Sink Bath
- Two Pantries
- Kitchen Island
- Patent-Pending Windshield
- LCI Solid Step
The whole family will enjoy camping in this Alpine fifth wheel! The private bedroom is decked out in comfortable features like the king bed with storage underneath, two wardrobes for your hanging clothes, and a chest with a TV space above it. You even have access to the rear full bathroom which features a double sink vanity so that two can get ready at once, a walk-in shower, and an area prepped for the optional washer and dryer. The front living area offers a separate space to relax and unwind while watching the 50" LED TV with fireplace below or gazing out the windshield. There is plenty of seating and sleeping space as well. Cooking in the kitchen will be a breeze too thanks to the kitchen island, the convection microwave, and the walk-in pantry! You might even like to upgrade the 18 cu. ft. gas/electric refrigerator to a residential refrigerator option.
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $39,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped), water, and LP systems, all of which function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout, please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and a down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank. Everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $4,000
Sale Price: $39,900
Stock# 8368
Exterior Color: Black Diamond, Champagne
Interior Color: Stanton
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Stanton |
| Exterior Color | Black Diamond, Champagne |
| Hitch Weight | 2810 lbs |
| Dry Weight | 14013 lbs |
| Cargo Capacity | 2487 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/85R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 14' and 14' Carefree with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF37120ME780436 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


